آغاز زندگی مشترک ۸۸۸ زوج جوان زیر سایه امام رئوف(ع)

ایسنا/خراسان رضوی در آستانه فرا رسیدن ۲۲ بهمن، سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به همت بنیاد کرامت رضوی جشن ازدواج ۸۸۸ نوعروس در سراسر کشور با هدف ترویج فرهنگ ازدواج آسان برگزار شد.

به مناسبت ایام ولادت فاطمه زهرا(س)، آیین نمادین جشن ازدواج با حضور ۱۰۰ زوج جوان مشهدی به نمایندگی از ۸۸۸ زوج از سراسر کشور صبح امروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی در تالار قدس بارگاه منور حضرت رضا(ع) برگزار شد.

حجت الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، ضمن تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر، ازدواج را مرحله‌ای تکاملی در جهت تعالی انسانی دانست و با اشاره به اهمیتی که اسلام برای ازدواج قائل شده است، اظهار کرد: ازدواج زمینه رشد و تکامل انسان را فراهم می‌کند و پیمانی مقدس و الهی است که بر اساس سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه زوجین باید یکدیگر را در دین‌داری و زندگی توام با عبودیت و پیروی از ذات اقدس الهی یاری کنند، به اهمیت تشکیل خانواده‌ای سالم برای سعادت اجتماع اشاره و عنوان کرد: ازدواج و تشکیل خانواده، موجب ارتقای سلامت و امنیت جامعه می‌شود؛ آینده پرفروغ کشور در گرو تربیت صحیح و شایسته فرزندان در نهاد خانواده است.

مروی زوجین جوان را به دوری از تجمل‌گرایی و چشم و هم چشمی‌ها و در پیش گرفتن زندگی توام با پاکیزگی، سادگی و صمیمیت توصیه کرد و گفت: چشم و هم‌چشمی‌ها آرامش را از زندگی انسان می‌گیرد. تجمل‌گرایی و سخت گرفتن زندگی به همسر شیرینی زندگی را برای انسان تلخ و گاهی موجب انحراف از مسیر الهی می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی در مسائل مالی نگاه به پایین‌تر از خود در زندگی را موجب آرامش و شکرگذاری انسان دانست و بر لزوم توجه به قناعت در زندگی تاکید و تصریح کرد: پاکیزگی و تدین جامعه از خانواده‌ها نشأت می‌گیرد و این خانواده‌ها هستند که می‌توانند یک جامعه و کشور را به سوی تعالی و پیشرفت سوق دهند.

وی افزود: بنده این توفیق را داشتم که خطبه عقدم را حضرت امام خمینی(ره) جاری کنند؛ ایشان همواره پس از جاری کردن خطبه عقد تنها یک جمله‌ کوتاه به زوج‌ها می‌گفتند که «بروید با هم بسازید». این جمله بسیار معنای عمیقی دارد. سازش در زندگی بسیار مهم و یک اصل اساسی است و از هرچیزی که با این «ساختن» در زندگی مشترک منافات دارد، باید پرهیز کرد.

به گزارش آستان نیوز وی به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر افزایش رشد جمعیت اشاره و اظهار کرد: جمعیت جامعه یکی از شاخصه‌های توانمندی آن جامعه است، کاهش میل به فرزند آوری به سبب نگرانی از مشکلات اقتصادی یکی از وسوسه‌های شیطانی است چرا که روزی انسان تنها در دست خداوند بوده و محال است انسان به خدا توکل کند و ناامید شود.

مروی گفت: جمعیت کشور ما رو به پیری است و کاهش نرخ موالید می‌تواند در آینده کشور را با بحران کاهش جمعیت جوان و تبعات جبران‌ناپذیر آن روبه رو سازد؛ لذا یکی از دغدغه‌های همیشگی مقام معظم رهبری حرکت جمعیت کشور به سوی پیری بوده است؛ آبادانی، توسعه و پیشرفت کشور به دست جوانان رقم می‌خورد. لذا خانواده‌ها باید به موضوع فرزند آوری توجه جدی داشته باشند.

محمدحسین استاد آقا، مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی، نیز در این مراسم گفت: به منظور حمایت از زوج‌های جوان، طی سال اخیر به ۴ هزار زوج در سراسر کشور ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات خرید جهیزیه اعطا شده است.

وی با بیان اینکه طی سال جاری ۵۰۰۰ زوج در سراسر کشور تحت پوشش طرح «زندگی به سبک رضوی» قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: طرح «زندگی به سبک رضوی»، تاکنون در مجموع برای ۳۰ هزار زوج در سراسر کشور اجرا شده است و به همت کارشناسان امور خانواده آستان قدس، طبق آمار درصد قابل توجهی از مشکلات و آسیب های خانوادگی کاهش پیدا کرده است.

به گفته این مقام مسئول، هدایایی به یمن آغاز زندگی مشترک این نوعروسان در جوار حرم مطهر رضوی در نظر گرفته شده تا توفیق در مسیر زندگی نصیب آن‌ها شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید