اختلاس ۳۵ میلیارد دلاری شاه هنگام فرار از کشور
عکس تزیینی است

رییس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت که محمدرضا شاه علاوه بر اختلاس ۳۵ میلیارد دلاری، در هنگام خروج از کشور ۳۸۴ عدد چمدان پر از جواهر و الماس به همراه تاج شاهنشاهی با ۳ هزار و ۳۸۰ قطعه الماس، ۵۰ قطعه زمرد، ۳۶۸ حبه مروارید با وزن ۲۸۰ گرم و همچنین تاج ملکه با ۱۶۴۶ قطعه الماس از کشور خارج کرده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: مطالبه گری و پیگیری برای بازگرداندن بزرگترین اختلاس تاریخ ایران که توسط محمدرضا شاه ملعون صورت گرفت، باید با جدیت انجام شود یعنی اختلاس ۳۵ میلیارد دلاری که ۲۰ میلیارد دلار آن توسط دولت آمریکا مسدود شده است.

وی‌ افزود: اگر سود این ۳۵ میلیارد دلار را سالانه فقط ۱۰ درصد و در طول ۴۲ سال محاسبه کنیم، هزار و ۹۱۶ میلیارد دلار و به ریال امروز هزار و ۸۵۰ میلیون میلیارد تومان می شود که سهم هر نفر ایرانی از جمعیت ۸۰ میلیونی از این پول اختلاس شده، ۲۳ میلیارد تومان خواهد بود، یعنی هر نفر صاحب بهترین خانه و خودرو می شود.

غضنفرابادی اضافه کرد: شاه علاوه بر اختلاس ۳۵ میلیارد دلاری، ۳۸۴ عدد چمدان پر از جواهر و الماس به همراه تاج شاهنشاهی با ۳ هزار و ۳۸۰ قطعه الماس و ۵۰ قطعه زمرد و ۳۶۸ حبه مروارید با وزن ۲۸۰ گرم برده که از نظر قیمت غیرقابل تخمین است، همچنین تاج ملکه با ۱۶۴۶ قطعه الماس از کشور خارج کرده است لازم است که قوه قضائیه و دولت پیگیری جدی برای بازگرداندن این سرمایه عظیم کند.

رییس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی خواستار حل مشکل صادرات محصولات گلخانه داران شد و در تذکری به صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تسهیل صادرات محصولات گلخانه ای و حل مشکل شرکت های خودروسازی در شهرستان بم اقدام شود. چرا به شرکت های خودروسازی دولتی اجازه پیش فروش داده می شود، اما به شرکت های بی پناه خصوصی این اجازه داده نمی شود؟

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید