برخی از مردم دیگر توان خرید میوه را ندارند

ایسنا/خراسان رضوی رییس اتحادیه میوه و تره بار مشهد گفت: برخی از مردم دیگر توان خرید میوه را ندارند و برخی اجناس تا 300 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته‌اند.

حسین مصدق در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به 1180 ابطال پروانه مغازه‌های این اتحادیه در سال جاری اظهار کرد: کار میوه‌فروشی در ظاهر آسان به نظر می‌رسد اما جزو سخت‌ترین و بدترین مشاغل است؛ آنقدر ضایعات و ریخت و ریز دارد که کار را با مشکل مواجه می‌کند. متاسفانه به دلیل همان آسان به نظر رسیدن این شغل، برخی از کسانی که در گروه‌های شغلی دیگر با شکست مواجه می‌شوند به میوه‌فروشی رو می‌آورند که در نهایت هم پس از فعالیت اندکی مجبور به تعطیلی می‌شوند.

وی تاکید کرد: امسال هم که اجناس نسبت به سال گذشته بین 100 تا 300 درصد افزایش قیمت داشته و خیلی از مردم توان خرید میوه را ندارند.

رییس اتحادیه میوه و تره بار مشهد با بیان این که تعطیلی سایر مشاغل و مجازی برگزار شدن جلسات ادارات و سازمان‌ها آسیب زیادی به اتحادیه ما وارد کرد، بیان کرد: همین ادارات زمانی که جلساتی برگزار می‌کردند، روی میزشان میوه بود ولی اکنون دیگر خبری از جلسات حضوری نیست و تعطیلی اغذیه فروشی‌ها، هتل‌ها و … هم باعث رکود ما شد. صنوف به یکدیگر وابسته هستند و تالارهای پذیرایی که تعطیل شده اند، خیلی در شغل ما تاثیر منفی داشته است، صنف ما حدود 3 تا 35 درصد از کرونا متضرر شده است.

مصدق تاکید کرد: در هر واحد اجرایی میوه‌فروشی به طور میانگین سه تا چهار نفر فعالیت دارند که این ابطال پروانه‌ها بیکاری سنگینی ایجاد می‌کند. اکثر کارگرهای این صنف هم بیمه نیستند مگر این که افراد قدیمی باشند چرا که کارگرها معمولا چرخشی بین مغازه‌ها کار می‌کنند. با این خرج‌های مغازه، اجاره، خرج زندگی و … برای مغازه‌داران هم نمی‌صرفد که ماهی 700-800 هزار تومان پول بیمه بدهند و حتی خود کارفرماها هم بیمه نیستند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید