توسعه گلخانه‌ها محوری‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی است

ایسنا/تهران معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا پایان دولت دوازدهم به تولید ۳.۵ میلیون تن محصول کشاورزی و ۴.۲ میلیارد شاخه گل دست خواهیم یافت.

برومندی در آئین افتتاح یک واحد گلخانه‌ای در پیشوا خاطر نشان کرد: در راستای تامین امنیت غذایی، توسعه گلخانه ها از محوری‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ حداکثر ۱.۴ میلیون تن سبزی و صیفی و یک و نیم میلیون تن شاخه گل تولید شد که این میزان در سال ۹۹ به ۲.۸ میلیون تن محصولات کشاورزی و ۳ میلیون تن شاخه گل رسید.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کشت گلخانه‌ای اثربخشی و اهمیت بسیار بالایی برای کشور دارد و با اجرای طرح های گلخانه‌ای بهره‌وری آب و میزان تولید در واحد سطح بیش از ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

وی یادآور شد: در سال گذشته و در شرایط سخت اقتصادی با وجود تحریم‌های ظالمانه و کمبود شدید منابع اعتباری، با صادرات ۸۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی ۵۰۰ میلیون دلار و با صادرات گل‌های تزئینی ۳۵ میلیون دلار ارزآوری داشتیم.

برومندی عنوان کرد: پروژه شهرستان پیشوا توسط شرکت پایا ورد آسا بین‌الملل با مدرن‌ترین فناوری تولید و تکثیر پایه گل رز ایجاد شده است و با اجرای آن از وابستگی ۲۴۰ میلیون یورو در هر هکتار به خارج از کشور بی‌نیاز شده و حدود ۳ میلیون شاخه گل صادرات خواهیم داشت.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: همچنین در زمینه فناوری ایجاد این گلخانه مدرن به خارج از کشور وابسته بودیم که امروز علاوه بر خودکفایی توان انتقال تکنولوژی احداث گلخانه‌های مدرن پایه گل به سایر کشورها را داریم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید