جلسه غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه، لیبی و سومالی

شورای امنیت سازمان ملل سه شنبه نشست غیر علنی درباره پرونده های سوریه، لیبی و سومالی برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه رایزنی هایی پشت درهای بسته درباره حل و فصل سیاسی بحران سوریه برگزار کرد که پس از مدت ها اولین مورد در نوع خود بود.

جلسه ماهانه شورای امنیت برای بحث در مورد پرونده سوریه معمولاً به راه است، اما پس از ناکامی در آخرین جلسه کمیته قانون اساسی در ژنو در پایان ژانویه، تصمیم گرفته شد که جلسه شورای امنیت مختومه شود.

گی یر پدرسن ، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه، از اعضای شورای امنیت خواست تا موضع متحد برای پایان بن بست در پرونده سوریه اتخاذ کنند.

وی گفت که اتخاذ دیپلماسی بین المللی سازنده در مورد سوریه ضروری است و بدون آن، احتمال پیشرفت واقعی در مسیر قانون اساسی اندک است.

در بیانیه مشترکی که شامگاه سه شنبه توسط سفیران دائمی در سازمان ملل استونی ، فرانسه ، ایرلند ، بلژیک و آلمان صادر شد، این کشورها مدعی شدند دولت سوریه مسئول “عدم پیشرفت” در مذاکرات کمیته قانون اساسی است که از بیش از یک سال و نیم قبل ادامه دارد.

این بیانیه پس از جلسه غیرعلنی شورای امنیت با حضور نمایندگان کشورهای عضو و نماینده ویژه سازمان ملل راجع به اوضاع سیاسی سوریه و آخرین دور نشست های کمیته قانون اساسی صادر شد.

لیبی

در خصوص لیبی نیز اعضای شورای امنیت در اعلامیه ای که به اتفاق آرا تصویب شد، ضمن استقبال از دستاوردهای سیاسی اخیر ، حمایت خود را از مقامات انتقالی جدید در لیبی اعلام کردند.

همچنین شورای امنیت خواهان تسریع در تشکیل دولت جدید و فراگیر و آشتی ملی جامع در لیبی شد.

شورای امنیت در ادامه بر لزوم پایبندی به آتش بس که از پاییز اجرایی شده و پیشبرد “خروج همه نیروهای خارجی و مزدوران از لیبی بدون تأخیر بیشتر” تأکید کرد.

هفته گذشته، شورای امنیت از دبیرکل سازمان ملل خواست تا اولین گروه ناظران را برای نظارت بر اجرای آتش بس در لیبی مستقر کند.

سومالی

حاضران در نشست شورای امنیت همچنین در بیانیه ای به اتفاق آرا از رهبران سومالی خواستند تا فورا گفتگوها برای حل بحران سیاسی این کشور را آغاز کنند.

اعضای شورای امنیت همچنین از نقش اتحادیه آفریقا در ایجاد جو گفتگو بین همه طرفها در سومالی استقبال و حملات تروریستی جنبش الشباب را محکوم کردند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید