VinFast electric vehicles are parked at a store in Los Angeles, U.S.

به گزارش پین خبر و به نقل از رویترز 5 اکتبر (رویترز) – سازنده خودروهای برقی ویتنامی VinFast روز پنجشنبه اعلام کرد درآمد سه ماهه سوم این شرکت بیش از دو برابر شده است و بیشترین سهم از فروش آن به یک شرکت وابسته متعلق به موسس آن تعلق دارد.

مدیران اجرایی در تماسی با تحلیلگران گفتند که حدود 60 درصد از تحویل‌های VinFast یا بیش از 6000 وسیله نقلیه به Green SM (GSM)، یک اپراتور تاکسی مستقر در ویتنام و ارائه‌دهنده لیزینگ که 95 درصد آن متعلق به موسس VinFast، Pham Nhat Vuong است، رفت.

VinFast این تفکیک در درآمد منتشر شده خود ارائه نکرده بود.

در دو سه ماهه گذشته GSM حدود دو سوم از فروش VinFast را به خود اختصاص داده است.

VinFast در سه ماه منتهی به 30 سپتامبر 343 میلیون دلار درآمد ثبت کرد که 159 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت. زیان خالص آن 33.7 درصد افزایش یافت و به 623 میلیون دلار رسید.

این شرکت می‌خواهد در عرض دو سال به شکست برسد و تا آن زمان کارخانه خود را در ویتنام با ظرفیت کامل راه‌اندازی کند. کارخانه در هایفونگ ظرفیت تولید 250000 وسیله نقلیه الکتریکی (EV) در سال را دارد، اما از این میزان بسیار کوتاه است.

GSM اولین سرویس تاکسی برقی خالص ویتنام را در اوایل سال جاری با هدف شروع با 600 خودروی برقی VinFast راه اندازی کرد. به گفته مدیران، این شرکت همچنین یک سرویس سواری با اسکوترهای برقی VinFast دارد.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از 13000 وسیله نقلیه GSM که طی دو سه ماهه گذشته از VinFast خریداری کرده است، وارد ناوگان آن می شود یا چه تعداد خودرو را برای اجاره به مشتریان نگه می دارد.

مدیر اجرایی VinFast Le Thi Thu Thuy گفت که VinFast قصد دارد همکاری خود را با GSM گسترش دهد تا اندونزی و هند را نیز شامل شود، جایی که در حال راه‌اندازی کارخانه‌هایی در مقیاس کوچک‌تر است که خودروهایی را که به صورت قطعات از ویتنام حمل می‌شوند مونتاژ می‌کنند.

او به تحلیلگران گفت: برای VinFast، GSM شریک بسیار خوبی است. “تعداد زیادی از سوالات در مورد GSM وجود دارد.”

مدیران گفتند VinFast انتظار دارد اولین نمایندگی فرنچایز ایالات متحده را تا پایان سال افتتاح کند و در حال بررسی پیشنهادات 27 فروشنده برای فروش وسایل نقلیه خود، از جمله مدل دوم، VF 9، است که انتظار دارد در سال جاری عرضه شود.

Thuy گفت که VinFast که در سال 2017 تشکیل شد و تولید خودروهای الکتریکی را در سال 2021 آغاز کرد، قصد دارد کارخانه‌های مونتاژ کیت را در هند و اندونزی راه‌اندازی کند تا از مشوق‌های خودروهای الکتریکی در آن بازارها استفاده کند.

VinFast در زمانی وارد بازار شده است که قیمت‌های خودروهای برقی تحت فشار هستند و منجر به کاهش قیمت‌های تسلا (TSLA.O) رهبر بازار و طیف وسیعی از شرکت‌های چینی می‌شود.

VinFast، با حمایت Vingroup، بزرگترین شرکت ویتنام، در ماه اوت پس از ادغام با یک شرکت چک سفید در فهرست نزدک قرار گرفت.

سهام VinFast تا ساعت 1410 GMT با 4.5 درصد افزایش به 8.4 دلار رسید.

این شرکت که سه ماهه را با 130 میلیون دلار پول نقد به پایان رساند، گفت انتظار دارد در شش ماه آینده حدود 1.2 میلیارد دلار کمک مالی از شرکت مادر، موسس آن Vuong و دو سهامدار اصلی دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید