روند نزولی قیمت گاز در اروپا شدت گرفت

قیمت گاز در اروپا سال نو را با کاهش آغاز کرد و افت چشمگیری که در ماه دسامبر تحت تاثیر نگرانیهای کمتر نسبت به کمبود عرضه پیدا کرده بود، ادامه داد.

به گزارش ایسنا، قیمت پایه گاز اروپا برای ماه آینده روز دوشنبه حداکثر ۶.۲ درصد کاهش یافت و به ۶۶ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید که نهمین کاهش روزانه متوالی بود و طولانی‌ترین روند کاهش در هفت سال گذشته را رقم زد. گاز طبیعی مایع (LNG) بیشتری به مقصد اروپا حرکت می کند و همزمان، دمای ملایم‌تر هوا تقاضا برای این سوخت را کاهش خواهد داد.

قیمت گاز در اروپا پس از نوسان زیاد، ماه میلادی گذشته ۳۰ درصد سقوط کرد. قیمتها ابتدا در پی کاهش جریان صادرات گاز روسیه به اروپا پیش از کریسمس به رکورد بالایی صعود کرده بود و سپس با تغییر جهت کشتیهای حامل LNG آمریکا از آسیا به سمت اروپا، افت چشمگیری پیدا کرد.

صادرات گاز طبیعی مایع در سطح جهانی ماه گذشته تحت تاثیر افزایش تولید پروژه‌ها و افزایش واردات نیروگاه‌ها برای ذخیره‌سازی دوباره خوراک، به رکورد بالایی صعود کرد. قطر، آمریکا و استرالیا که سه صادرکننده بزرگ LNG جهان هستند، همگی تولیدشان را در دسامبر در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش دادند.

پیش بینی می‌شود هفته جاری جنوب و بخشهایی از مرکز اروپا دمای هوای گرمتر غیرمعمولی داشته باشند. در بخش شمالی این قاره، دمای هوای پایین‌تر از سطح معمول از ابتدای هفته آینده مشاهده می شود و سپس هوا گرم‌تر خواهد شد.

با این حال قیمتهای گاز اروپایی که سال گذشته بیش از سه برابر افزایش داشتند، همچنان بالا مانده‌اند. قیمت بالای گاز، هزینه‌های نیرو را به رکورد بالایی رسانده و به فشارهای تورمی دامن زده است. وضعیت مذکور صنایع را وادار کرده است تولیدشان را محدود کنند و باعث اختلال در روند فعالیت تامین کنندگان کالا شده است.

شرکت گازپروم صادرات به خریداران اصلی خود در اروپا، ترکیه و چین را سال میلادی گذشته افزایش داد. با این حال این جریان پایین‌تر از سطح پیش از شیوع پاندمی کووید بود زیرا در شرایطی که اروپا با بدترین بحران کمبود انرژی خود در چند دهه اخیر دست و پنجه نرم می کرد، این تولیدکننده ارسال گاز به این قاره را به طور کلی کاهش داد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، صادرات گازپروم زیر ذره بین قرار دارد زیرا کمبود عرضه گاز در اروپا باعث افزایش سرسام آور قیمتها شد. این شرکت روسی تنها به میزانی که طبق قراردادهای بلندمدت متعهد شده است، به مشتریانش در اتحادیه اروپا گاز ارسال کرده است.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید