قیس سعید: راه حل بحران اصلاح کابینه تنها در متن قانون اساسی است

رئیس جمهوری تونس تاکید کرد، راه حل بحران تغییر کابینه در متن قانون اساسی است نه در تفسیرها و نه در تراشیدن راه‌حل قانونی غیرممکن.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، قیس سعید، رئیس جمهوری تونس اظهار کرد: آیین‌نامه داخلی پارلمان که بر اساس آن وزرا برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی می‌شوند، در هیچ یک از قوانین کشور درج نشده است و اعتبار این آیین‌نامه داخلی فراتر از مرزهای کاخ باردو نیست.

قیس سعید با اشاره به عدم حضور زنان در این تغییر که موجب تضعیف حضور آنها در دولت می‌شود، تاکید کرد: قانون اساسی برلزوم حضور نمایندگان زن در کابینه تاکید دارد.

رئیس جمهوری تونس درباره مراسم تحلیف گفت که این مراسم تنها یک مراسم تشریفاتی که برخی ادعا می‌کنند، نبوده و نباید تنها به متن آن نگاه کرد بلکه باید به محتوای آن توجه کرد.

او افزود: کسانی که در مورد آنها سوء‌ظن وجود دارد و من هم اطلاعات بسیاری از آنها داریم، چرا باید سوگند بخورند که به قانون اساسی احترام خواهند گذاشت.

سعید ادامه داد: تغییر کابینه علاوه بر شبهاتی که درباره تعدادی از وزرای جدید وحود دارد، با نقض‌های متعددی همراه است.

رئیس جمهوری تونس درباره تفسیرهای قانونی از این تغییر کابینه برای خروج از بحران گفت: این تفسیرها نشان می‌دهند کسانی که خواستار آن هستند، نادانند و نادیده می‌گیرند و به دانش تظاهر می‌کنند.

او افزود: به آنها می‌گویم مردم در برابر شما و قانون اساسی پشت سر شما قرار دارند و من بر اجرای آن تاکید دارم، حال راه گریز کجاست؟

پس از آنکه هشام مشیشی، نخست وزیر تونس ۱۱ کرسی وزارتی را تغییر داد، قیس سعید دیدار با وزرایی را که پارلمان اخیرا به آنها رای اعتماد داده، نپذیرفت.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید