چه‌قدر می‌توانیم روی ایمنی اکتسابی واکسیناسیون حساب باز کنیم؟

ایسنا/خراسان رضوی رئیس آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضا گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا جهش‌هایش دارد، نمی توانیم روی ایمنی اکتسابی بر اثر واکسیناسیون حساب ویژه‌ای باز کنیم.

علیرضا صداقت در گفت‌وگو با ایسنا و ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: رعایت پروتکل‌های اجتماعی تا زمان درازی واجب است و اینکه برخی  فکر می‌کنند به دنبال واکسیناسیون دیگر می‌توانند محافظت‌های ماسک را کنار بگذارند و به راحتی در مهمانی‌ها شرکت کنند، علمی نیست و پایه و اساس درستی ندارد، حتی این نگرانی وجود دارد که به دنبال واکسناسیون، برداشت‌های غلط ذهنی از مبنای واکسیناسیون شکل گیرد که دوباره همه برگردیم سرجای اول‌مان و پروتکل‌ها رعایت نشود.

وی در مورد واکسن روسی گفت: برای انجام واکسناسیون کرونا یکسری شرکت‌های متعددی در دنیا وجود دارد که از چند ماه گذشته مراحل تحقیق و توسعه و تولید واکسن را آغاز کردند. یکی از این شرکت‌ها، شرکت روسی است که واکسن اسپوتنیک را تولید کرد. واکسن ها انواعی دارند. واکسنی که در کشور ما استفاده می‌شود، واکسن اسپوتنیک ساخت کشور روسیه از نوع وکتور ویروسی است؛ یعنی یک قسمتی از آنتی ژن ویروس را همراه می‌کند با یک قسمتی از یک ویروس حامل به نام ادنو ویروس و باعث ایمنی‌زایی علیه آن قسمت آنتی‌ژنی می‌شود. این واکسن در مطالعات معتبر حدود ۹۲ درصد تاثیر داشته و از ابتلا به نوع شدید بیماری به طور صددرصد جلوگیری کرده است.

صداقت افزود: واکسن خریداری شده، یکی از واکسن‌های معتبری‌ در دنیا است که مراحل تحقیق را گذرانده. خبر خوش این است که این واکسن از واکسن‌های دیگر از لحاظ مراحل تولید جلوتر است در حال حاضر در مرحله تولید انبوه است. یک آزمایش خوب در این رابطه در آرژانتین چاپ شده که نتایج بسیار درخشانی داشته است.

رئیس آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضای مشهد ادامه داد: ذهنیتی وجود دارد مبنی بر اینکه واکسنی که در دسترس است، واکسن خوبی است یا نه؟.  بر اساس اطلاعات و شرایط بین المللی می‌توانیم راجع‌به واکسن نظر بدهیم. مطالعات انجام شده روی این واکسن در سطح دنیا در اینترنت قابل بررسی است و تا این لحظه نتایج خوبی داشته، حتی نتایجش از بعضی از واکسن‌های دیگر هم جلوتر است

وی بیان کرد: قطعا یک واکسن نمی‌تواند در همان ابتدا یک کشور ۸۰ میلیونی را پوشش بدهد. در مراحل اول گروه‌های در معرض خطر همچون درمانگران در بخش آ‍‌ی‌سی‌یو و اورژانس‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند و بعدا به ترتیب گروه‌های پرخطر تا به سطح عام جامعه برسد. ولی برای این میزان ما نیاز به تعداد واکسن‌های متعدد از شرکت‌های سازنده متعددی داریم و در آینده هم واکسن‌های ایرانی اجازه استفاده انسانی پیدا می‌کنند و آن را به فال نیک خواهیم گرفت. امیدارم با رعایت پروتکل‌های اجتماعی، واکسناسیون حتما انجام گیرد تا زمانی که ۸۰درصد مردم به ایمنی برسند و بتوانیم پروتکل‌ها  را کاهش دهیم.

صداقت در رابطه با اینکه لزوم اجرای واکسناسیون در تمام دنیا وجود دارد، گفت: برای رسیدن به سطح ایمنی اثربخش اجتماعی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد آنتی‌بادی در سطح جامعه باید تولید شود. تنها راه رسیدن به ایمنی اکتسابی، واکسینه شدن‌ است.

رئیس آی سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضای مشهد بیان کرد: حدود یک سال از پیدایش یا ظهور ویروس نوپدید می‌گذرد و همانطور که شاهد بودیم و هستیم، موج‌های فراوانی در تمام دنیا ایجاد شده است. یکی از مواردی که ذهن همه ما را مشغول کرده این بوده که ما چطور می‌توانیم جلوی بیمارشدن‌مان را بگیریم.

وی ادامه داد: مباحث و تاکیدهای درمانی طبق روال هر کشوری بر اساس پروتکل‌های خود هر کشور انجام می‌‎شود، ولی در مورد پیشگیری ما به یک پویش همگانی و عزم ملی نیاز داریم یکی از مهمترین کارهایی که برای پیشگیری می‌توان کرد، آموزش در سطح همگانی‌ست به شرط اینکه آموزش‌گیرنده هم پای کار بیاید و بسته‌های آموزشی در اختیار مردم قرار بگیرد.

صداقت در مورد موج اول کرونا ذکر کرد: همانطور که شاهد بودیم، در موج اول با استقبال خوب عمومی مواجه شدیم و باعث کاهش ابتلاء مردم به بیماری شد و ما از موج اول به سلامت خارج شدیم.

وی در مورد موج دوم گفت: در مورد موج دوم، بلافاصله بعد اینکه ما خوشحالی پیروزی را داشتیم غافلگیر شدیم، همه جا باز شد و علی‌رغم اینکه ما توانسته بودیم ۱۳ فروردین بدون جمعیتی داشته باشیم، ناگهان در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت مردم در خیابان‌ها بودند و پروتکل‌ها فراموش و باعث شد که موج دوم برای کشورمان پیش بیاید. در حالی که در هیچ جای دنیا موج دوم وجود نداشت ما گرفتار موج دوم شدیم.

رئیس آی سی‌یوی کرونای بیمارستان امام رضای مشهد در خصوص موج سوم عنوان کرد: بعد از اینکه مردم دوباره پروتکل‌ها را رعایت کردند، از موج دوم خارج شدیم و موج سوم‌مان هم حدود یک‌ماه پیش به پایان رسید.

وی افزود: در هر نوبت افزایش کرونا و وقتی که کرونا کاهش پیدا می‌کند یک کاهشی در رعایت پروتکل‌ها اتفاق می‌افتد؛ مثلا ما در اواخر پیک، اگر سطح رعایت پروتکل‌ها حدود ۸۰ درصد بوده الان به ۵۰ درصد یا حتی کمتر هم افت کرده و این مجددا می‌تواند زمینه‌ساز موج بعدی شود.

صداقت بیان کرد: عوامل زیادی مانند خسته شدن مردم، شرایط اجتماعی و … بر روی این قضیه تاثیرگذار است، اما چیزی که باید بدانیم این است که ما نهایتا باید به سمت ایمنی اجتماعی برویم. یکی از مواردی که می‌تواند باعث ایمنی اجتماعی شود، بحث واکسیناسیون است.

وی در رابطه با اصطلاح ایمنی گله‌ای عنوان کرد: هرچه ابتلا در سطح جامعه  بیشتر شود ما به اصطلاح با ایمنی گله‌ای روبه رو هستیم؛ یعنی هرچه تعداد افرادی که مبتلا به این پاندمی می‌شوند بیشتر شود، سطح آنتی بادی و مقاومت به آن ویروس افزایش پیدا می‌کند و از طرفی هم خطر جهش‌های ویروس وجود دارد. اگر واکسیناسیون در حدی انجام شود که ایمنی اجتماعی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد به سطح جامعه برسد، می‌توانیم مراقبت‌ها را کاهش دهیم.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید