202 طرح گازرسانی در استان کردستان افتتاح و کلنگ زنی می شود

ایسنا/کردستان مدیرعامل شرکت گاز کردستان از افتتاح و کلنگ زنی 202 طرح گاز رسانی به مناسبت دهه مبارک فجر خبر داد.

مهندس احمد فعله‌گری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افتتاح پروژه‌های قابل بهره‌برداری دهه مبارک فجر، اظهار کرد: خوشبختانه قطار توسعه گازرسانی در استان کردستان با شتاب بسیار خوبی درحرکت بوده و گزارش‌های عملکرد ارائه شده در گازرسانی عدد ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت شهری روی 100 درصد فیکس شده و ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت روستایی  روی عدد 95 درصد نشانگر عملکرد موفق و موثر این شرکت در استان کردستان است.

وی افزود : بحث آلایندگی در صنعت استان اهمیت زیادی دارد و با تحقق گاز رسانی به حوزه صنعت می‌توان شاخص های زیست محیطی صنایع استان در تولید گازهای گلخانه ای را به حداقل ممکن  کاهش داد و به وضعیت مطلوب رساند.

احمد فعله‌گری با بیان اینکه ۱۰۹ پروژه مربوط به بخش صنعت و ۹۱ طرح نیز در بخش روستایی   و 2 شهرک در بخش شهری شهرستان بانه  است، اظهار داشت: در دهه فجر امسال، طرح گازرسانی به ۵۸ روستای استان با تحت پوشش قرار دادن ۲ هزار و ۹۸۳ خانوار  و تحت پوشش قرار گرفتن 810 خانوار شهرک های قابل افتتاح بانه، تعداد خانوارهای که در دهه مبارک امسال زیر چتر گاز قرار می گیرند به 3793 مورد می رسد.

وی اضافه کرد: در بانه گازرسانی به ۲ روستا با ۱۲۸ خانوار و ۲ شهرک مسکونی شهری با ۸۱۰ خانوار، ۶ روستا در بیجار با ۱۷۱ خانوار، سه روستا در دهگلان با ۱۲۶ خانوار و سه روستا در دیواندره با ۵۱ خانوار افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان یادآور شد: گازرسانی به ۲ روستا در سروآباد با ۲۹۳ خانوار جمعیت، سقز ۱۵ روستا با ۵۷۶ خانوار، سنندج ۹ روستا با ۷۵۱ خانوار، کامیاران ۹ روستا با ۴۷۷ خانوار و مریوان ۹ روستا با ۴۱۰ خانوار، از برنامه‌های افتتاحی این شرکت در دهه فجر است.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان با بیان اینکه گازرسانی به ۶۷ واحد صنعتی نیز در دهه فجر افتتاح می‌شود، افزود: برای بهره‌برداری از طرح‌های قابل افتتاح ۶۶ میلیارد ریال هزینه شده، ۳۶ هزار و ۸۵۹ متر شبکه اجرا و یک ۱۰۷ علمک نصب شده است.

فعله‌گری یادآور شد: در دهه فجر ۱۱ واحد صنعتی در بانه، 5 واحد در بیجار، 8 واحد در دیواندره، ۱۰ واحد در سقز، 5 واحد در قروه، ۱۸ واحد در سنندج و ۱۰ واحد در کامیاران از گاز طبیعی بهره‌مند می‌شود.

وی اظهار داشت: برای بهره‌برداری از طرح گازرسانی به ۵۸ روستای استان و 67 واحد صنعتی مبلغ 562 میلیارد ریال از منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران هزینه شده است.

فعله‌گری تعداد پروژه‌های مربوط به کلنگ‌زنی عملیات گازرسانی روستایی را ۳۳ پروژه با تحت پوشش قرار دادن یک هزار و ۳۵ خانوار اعلام کرد و گفت: در بانه عملیات گازرسانی به ۲ روستا با ۳۵ خانوار، بیجار ۹ روستا با ۲۳۳ خانوار، دیواندره ۲ روستا با ۳۶ خانوار، سقز ۹ روستا با ۲۱۸ خانوار، سنندج پنج روستا با ۳۱۷ خانوار، قروه سه روستا با ۲۲ خانوار و مریوان سه روستا با ۱۷۰ خانوار آغاز می‌شود.

وی به آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۴۲ واحد صنعتی در استان(قروه) اشاره و خاطرنشان کرد: برای طرح‌هایی که کلنگ‌زنی می‌شود، ۷۶ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان هزینه پیش بینی شده برای کلنگ زنی در بخش گازرسانی روستایی و واحدهای صنعتی را 388 میلیارد ذکر کرد.

لازم به ذکر است مجموع اعتبارات هزینه شده برای افتتاح و کلنگ زنی 202 طرح گازرسانی در استان کردستان 950 میلیارد ریال می باشد و میزان شبکه های اجراء شده و پیش بینی شده به 600 هزار متر می رسد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید