بیشتر افراد عادی می‌توانند با حفظ رژیم غذایی مناسب و خواب کافی، وضعیت سلامتی و جسمانی خوبی داشته باشند و دچار مشکل نشوند؛ اما وضعیت ورزشکاران کمی متفاوت است. ورزشکاران سبک زندگی متفاوتی را دنبال می‌کنند و بیشتر از دیگران به انرژی نیاز دارند؛ بنابراین بسیاری از آنان برای حفظ سطح عملکرد خود به مکمل‌ بدنسازی رو می‌آورند. با این حال برخی هم از مصرف این مکمل‌ها خودداری می‌کنند؛ چرا که نگرانند این مکمل‌ها عوارضی به همراه داشته باشد. در ادامه به این می‌پردازیم که آیا مکمل‌های بدنسازی واقعا عوارض دارند یا خیر.

کدام مکمل‌های بدنسازی عوارض دارند؟

برای این که ببینیم مکمل‌های بدنسازی برایمان ضرر دارند یا خیر، ابتدا باید ببینیم که منظور از مکمل چیست. برخی از مکمل‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند، معتبر نیستند و عوارضی به همراه دارند؛ اما ورزشکاران برای بدنسازی و عضله سازی سریع به آن‌ها رو می‌آورند. این در حالی است که استفاده‌ از مکمل اشتباه و نامعتبر در بلند مدت بر سلامت جسم اثر می‌گذارد و گاهی به بدن اجازه نمی‌دهد تا مواد مغذی مناسب را جذب کند. بسیاری از این مکمل‌های نامعتبر بیش از هر چیز حاوی استروئید هستند و در نهایت به کبد آسیب می‌رسانند. در واقع مکمل بدنسازی در حالت عادی برای بدن عوارضی به همراه ندارد؛ مگر آن که از منابع نامعتبر خریداری شوند؛ از این رو بهتر است مکمل‌های بدنسازی را از داروخانه‌های معتبر خریداری کنید.

مکمل‌ بدنسازی

مزایای مصرف مکمل‌های بدنسازی

در صورتی که مکمل‌های بدنسازی معتبر باشند، مزایای بسیاری به همراه دارند و باعث بهبود عملکرد ورزشکاران می‌شوند. در ادامه با برخی از این مزایا آشنا می‌شویم:

مکمل‌های بدنسازی خطر عارضه‌های قلبی را کاهش می‌دهند

مصرف مکمل به ورزشکاران کمک می‌کند بدون آن که به قلب خود فشار مضاعف وارد کنند، بتوانند با بهترین عملکرد ورزش کنند و سطح انرژی و سلامت قلب خود را به بهترین شکل نگه دارند.

مکمل‌های بدنسازی به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کنند

ورزشکاری که خواب کافی نداشته باشد، نمی‌تواند انرژی لازم را برای ورزش‌های سنگین کنار بگذارد و ممکن است در حین ورزش دچار خستگی زودرس شود. از آن جا که کمبود مواد معدنی و ویتامین در بسیاری از موارد باعث ایجاد مشکلات خواب می‌شود، ورزشکاران باید با مصرف مکمل مناسب از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنند. در صورتی که ورزشکار روتین خواب منظمی داشته باشد، سریع‌تر به اهداف ورزشی و بدنسازی خود دست پیدا خواهد کرد.

مکمل‌های بدنسازی به رشد عضلات کمک می‌کنند

بسیاری از قرص‌ها و پودرهای معتبر جزو مکمل‌هایی هستند که به ورزشکار کمک می‌کنند تا سریع‌تر به اندام ایده‌آل خود دست یابد. پودرهای حاوی پروتئین معمولا چنین نقشی دارند و باعث می‌شوند افرادی که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند، در مدت زمان مناسبی به حجم دلخواه خود برسند. مکمل‌های حاوی امگا 3 نیز همین کار را انجام می‌دهند و به عضله‌سازی منجر می‌شوند؛ از این رو می‌توانید مکمل‌های پروتئین، پروتئین وی و امگا 3 را به صورت جداگانه از داروخانه‌های معتبر خریداری کنید.

مکمل‌های بدنسازی انرژی مورد نیاز ورزشکار را فراهم می‌کنند

مکمل‌ها از خستگی زودهنگام در حین ورزش جلوگیری می‌کنند و راهی پیش پای وزشکار قرار می‌دهند تا مدت زمان طولانی بدون خستگی ورزش را ادامه دهد. مکمل‌های حاوی منیزیم معمولا چنین مزیتی دارند و باعث افزایش سطح انرژی و کارکرد عضلات می‌شوند.

مکمل‌های بدنسازی به چربی سوزی کمک می‌کنند

چربی سوزی معمولا یکی از مهم‌ترین اهداف ورزشکاران است که با مصرف مکمل‌هایی حاوی پروتئین ممکن می‌شود. مکمل در این شرایط به ورزشکار کمک می‌کند هم از طریق غذا کالری کمتری مصرف کند و هم با مصرف پروتئین هنگام ورزش کردن به چربی سوزی بپردازد.

از کدام مکمل‌های بدنسازی دوری کنیم؟

پیش‌تر اشاره کردیم که برخی از مکمل‌ها عوارضی به همراه دارند؛ اما اکنون با ریسک واقعی این مکمل‌های نامعتبر آشنا می‌شویم.

مکمل‌های عضله سازی غیرقانونی

بسیاری از ورزشکاران مکمل‌های مورد نیازشان را از منابع غیر قانونی و ناشناخته دریافت می‌کنند؛ برای همین ناخواسته مکمل‌هایی مصرف می‌کنند که به صورت غیرقانونی حاوی استروئید هستند و یا ترکیباتی تحت عنوان DHEA دارند که سیستم هورمونی بدن را بر هم می‌زنند و در بسیاری از موارد عوارض جبران ناپذیری به همراه دارند.

مکمل

مکمل‌های انرژی‌زای غیرقانونی

برخی از ورزشکاران پیش از شروع تمرین مکمل‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند که در برخی موارد حاوی محرک‌های خطرناک هستند؛ از این رو نباید در بلند مدت مصرف شوند. این مکمل‌های غیرقانونی خطر سکته‌ی قلبی، ابتلا به تپش قلب و بر هم خوردن ضربان قلب را افزایش می‌دهند و در مواردی به بی‌خوابی و بروز اضطراب منجر می‌شوند. ترکیب محرک زیاد و ورزش سنگین عوارض جدی برای قلب به همراه دارد؛ بنابراین پیش از مصرف هر مکملی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن آگاه باشید.

مکمل‌های کاهش وزن غیرقانونی

ورزشکارانی که در حوزه‌ی دو و میدانی و ژیمیناستیک فعالیت می‌کنند، بیش از همه درگیر مکمل‌های کاهش وزن می‌شوند. داروسازان نامعتبر معمولا ترکیبات دارویی موجود در داروهای ضد تشنج، ضد افسردگی و فشار خون را به این مکمل‌ها اضافه می‌کنند تا کاهش وزن آنی و سریع باشد؛ در حالی که ترکیبات این داروها تنها باید با دستور پزشک مصرف شود و مصرف سرخود عوارضی به همراه خواهد داشت.

سخن پایانی

در نهایت مکمل‌های بدنسازی عوارضی به همراه ندارند، مگر آن که آن‌ها را از منابع نادرستی به دست آورید. برای آن که بتوانید همچنان عملکرد ورزشی خوبی داشته باشید و با عوارض مکمل‌های تقلبی درگیر نشوید، مکمل را از داروخانه‌های معتبر مانند داروخانه آنلاین دکتر صفری امین دریافت کنید. داروخانه‌ها برای فروش مکمل‌های مناسب مجوز رسمی دارند؛ بنابراین می‌توانید با خیال راحت مکمل مورد نیاز خود را تهیه کنید و نگران هیچ گونه عوارضی نباشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید