ابراز امیدواری لوکاشنکو برای برقراری سریع ثبات در قزاقستان

رئیس جمهوری بلاروس در پیامی گفت که “افراط‌گرایان” به دنبال ایجاد ویرانی در قزاقستان هستند و مینسک آمادگی دارد تا به تثبیت وضعیت آنجا کمک کند و امید دارد که صلح به زودی احیا شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در پیامی به قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان گفت: سخت‌ترین آزمون‌هایی که مردم برادر قزاقستان تجربه می‌کنند، بلاروسی‌ها به عنوان تراژدی خودشان قلمداد می‌کنند. ما ابراز امیدواری می‌کنیم که صلح و آرامش در سریع‌ترین زمان ممکن در سرزمین قزاق‌ها برقرار شود و آمادگی داریم تا نهایت تلاشمان را برای کمک به تثبیت وضعیت کنیم.

رئیس جمهوری بلاروس در پیامی در تلگرام خودش که رسانه دولتی این کشور امروز (دوشنبه) منتشر کرد، گفت که مینسک دوران سختی را در ارتباط با تلاش‌ها برای سرنگونی دولت تجربه کرده است و وضعیت کنونی قزاقستان را درک می‌کند.

لوکاشنکو تاکید کرد: هدف توطئه‌آمیز این افراطگرایان واضح است؛ بی‌ثبات کردن قزاقستان چند ملیتی، ایجاد ویرانی، به راه‌انداختن جنگ برادرکشی در این کشور به منظور اجرای کودتایی علیه قانون اساسی و تغییر این روند سیاسی.

جرقه اعتراضات در قزاقستان که از اوایل ژانویه آغاز شد، با افزایش بهای سوخت زده شد. به دنبال اعتراضات سراسری دولت کناره‌گیری کرد و توکایف دولت موقت منصوب کرد و دستور داد تا نرخ سوخت به میزان قبلی بازگردد، اما درگیری‌ها به خشونت کشیده شده و سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه نیروهایی را تحت عنوان صلحبان به آنجا اعزام کرده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید