باید منتظر گرانی قند و شکر باشیم

ایسنا/کرمانشاه قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، از امروز (13 دی) در کشور اجرایی می‌شود. قانونی که با تغییر و تحولات فراوانی همراه است، از معافیت‌های جدید گرفته تا حذف برخی معافیت‌ها.

یکی از تغییرات این قانون جدید آن است که بر اساس آن معافیت مالیاتی قند و شکر حذف شده و این امر التهاب و نگرانی را بین فعالین صنعت قند و شکر ایجاد کرده و به عقیده بسیاری از فعالان این عرصه با این روند باید منتظر افزایش قیمت قند و شکر در بازار باشیم.

یک فعال صنعت قند کرمانشاه معتقد است، با وجود آنکه معافیت مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر از امروز اجرایی شده، اما تبعات روانی آن از چند روز قبل خود را نشان داده است.

خلیل تنها در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه قند و شکر در گروه پنج قلم کالای اساسی مردم در کنار روغن، چای و برنج قرار دارد و کالای مصرفی و مایحتاج روزانه است، افزود: حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر منطقی نیست و تبعات زیادی در بازار بر جای می‌گذارد که سبد معیشتی مردم را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه این قانون از امروز اجرا می‌شود، یادآور شد: تبعات روانی این تصمیم از چند روز قبل خود را در بازار نشان داده و قیمت شکر طی دو، سه روز اخیر حدود 1300 تومان برای هر کیلو گران شده که این گرانی فقط حاصل تبعات روانی است، نه با احتساب حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده.

به گفته این فعال صنعت قند، بسیاری از کارخانجات شکر از دو روز گذشته فروش شکر را به دلیل نگرانی از چند و چون اجرای این قانون متوقف کردند و قیمت شکر که تا چند روز قبل کیلویی 12 هزار و 500 تومان بود، اکنون به 13 هزار و 840 تومان درب کارخانه رسیده است.

وی یادآور شد: قیمت قند نیز از کیلویی 15 هزار و 300 تومان به حدود 17 هزار تومان رسیده که این افزایش هم فقط ناشی از تبعات روانی است.

این فعال صنعت قند معتقد است، با افزودن 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بیش از هزار تومان دیگر هم به قیمت قند و شکر اضافه خواهد شد و با این روند باید منتظر افزایش قیمت بیشتر این محصولات در بازار باشیم.

تنها تاکید کرد: قطعا صنایع مرتبطی که از شکر در محصولات خود استفاده می‌کنند هم از این تبعات و افزایش قیمت تاثیر خواهند پذیرفت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید