برهانی: دولت جدید آمریکا در صدد بازسازی وجهه خود در منطقه و جهان است

یک کارشناس مسائل منطقه با بیان این که به مدد سیاست جدید بایدن بحران یمن در معرض حل و فصل قرار گرفته است، گفت: دولت جدید آمریکا درصدد بازسازی وجهه خود در منطقه است و  این تغییر می‌تواند بر منطقه خاورمیانه اثرات بسیاری برجای گذارد.

سید هادی برهانی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از تصمیم دولت بایدن درباره حذف نام انصارالله از فهرست گروه‌های تروریستی گفت: دولت بایدن در حال اجرا کردن برنامه های اعلام شده و محقق کردن وعده های انتخاباتی است و در صدد است چهره جدید و معقولی از دولت جدید آمریکا به نمایش بگذارد و در این راستا از سیاستهای افراطی و اقدامات غیرمعقول دولت ترامپ فاصله می گیرد.
وی تصریح کرد : تروریست خواندن انصارالله که نماینده بخش بزرگی از مردم و ارتش ملی یمن است در آخرین روزهای عمر دولت ترامپ در واقع هدیه ای به اسرائیل و عربستان و امارات بود و به هیچ وجه ارتباطی با منافع واقعی آمریکا در منطقه نداشت.
این استاد دانشگاه افزود: همچنین این اقدام از نظر سازمان های بشردوستانه و مدافع حقوق بشر محکوم و غلط بود زیرا موجب فشار بر مردم و شهروندان عادی یمنی می شد و آنها را در معرض گرسنگی و قحطی و کمبود کالاهای اساسی قرار می داد. بایدن تلاش می کند آرام آرام مواضع معقولی که ضامن منافع ملی آمریکا و نه منافع گروهی اندک و لابی های افراطی است در پیش بگیرد. این تصمیم بایدن در کنار سایر تصمیمات دولت او در عمر کوتاه چند روزه این دولت نشان دهنده عزم جدی آنها برای اصلاح اشتباهات گذشته است.
این کارشناس مسائل منطقه درباره این که آیا دولت جدید آمریکا به دنبال بازسازی وجهه خود در منطقه است؟ اظهار کرد:  دولت جدید آمریکا در صدد بازسازی وجهه خود در منطقه و جهان است. اما این فقط تغییری ظاهری و صوری نیست. حقیقتا تغییری اساسی در آمریکا اتفاق افتاده است. این تغییر می تواند بر منطقه خاورمیانه اثرات بسیاری برجای گذارد. در این مدت کوتاه تصمیمات مهم و تغییرات جدی ایجاد شده است.
برهانی تصریح کرد : در موضع آمریکا نسبت به یمن، نسبت به عربستان، نسبت به امارات، نسبت به فلسطین، نسبت به اسرائیل و نسبت به ایران اتفاقات مهمی افتاده است. همه جا تحولات در سیاست خاورمیانه ای آمریکا مشهود است و این واقعیت باید به خوبی درک و فهمیده شود. این تغییری اساسی، بزرگ و واقعی است و تاثیرات دامنه دار و مهمی بر منطقه خواهد داشت.
وی همچنین درباره این که این تصمیم چه تاثیری در ادامه جنگ یمن توسط عربستان دارد با توجه به این که اعلام شده دیگر حمایتی در این زمینه از عربستان نخواهند داشت؟ گفت: امارات و عربستان و اسرائیل باید فهمیده باشند که دوران طلایی ترامپ و حمایتهای او تمام شده است. آمریکا تحول بزرگی را تجربه کرده، بایدن نه تنها ترامپ نیست بلکه دشمن ترامپیسم و سیاستهای غیرمنطقی اوست. به مدد سیاست جدید بایدن بحران یمن در معرض حل و فصل قرار گرفته است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه حمایت آمریکا از جنگ خاتمه یافته است، ابراز کرد :  کمکهای تسلیحاتی آمریکا تغییر کرده است. فروش جنگ افزارهای پیشرفته به امارات متوقف شده است. عربستان و امارات نمی توانند با همان فرمان سابق به جنگ در یمن ادامه دهند و این فرصتی عالی برای حل و فصل بحران یمن است. اگر از این فرصت به خوبی استفاده شود فاجعه انسانی یمن می تواند پایان یابد و جنگ غیرمستقیم ایران و عربستان که نعمتی برای اسرائیل است می تواند به آتش بس و آشتی بیانجامد.
برهانی درباره این که اهمیت این تغییرات برای ایران و سیاست خارجی ایران چیست؟  با بیان این که تغییری واقعی در آمریکا اتفاق افتاده است و این حقیقت باید به خوبی در تهران درک شود، معتقد است:  فرصتی طلایی برای حل مشکلات کشور در حوزه سیاست خارجی به وجود آمده است. بایدن برخلاف سلف خود سیاستمداری عاقل، آشتی طلب و اهل گفتگو و مفاهمه است. نباید از این فرصت به آسانی گذشت. حتی تاخیر در استفاده از این فرصت خسارت آفرین و خطرناک است. اسرائیل در کمین است و برنامه ها و طرحهای زیادی برای تخریب این فرصت و ایجاد مشکل و مانع در روابط ایران و آمریکا دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد : نباید توان اسرائیل را در این خرابکاری‌ها دست کم گرفت. فرصت استفاده از این شرایط امروز است نه فردا.  باید مشکلات خارجی کشور حل شود تا اقتصاد ایران و جامعه ایران بتواند نفس بکشد و کسب و کار رونق بگیرد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید