عملیات احداث گمرک در گیت ورودی منطقه آزاد ماکو اجرایی می شود

ایسنا/آذربایجان غربی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: فراهم شدن بستر استفاده از مزیت های قانونی مناطق آزاد برای فعالیتهای مختلف در تمام جغرافیای منطقه آزاد نیازمند فنس کشی و محصور سازی منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو است.

محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در آئین کلنگ زنی پروژه فنس کشی منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو طی سخنانی به اهمیت و ضرورت محصورسازی محدوده این منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: یکی ازمزیت هاو مشوق های اصلی مناطق آزاد در کشورمان به استناد ماده۱۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، مستثنی بودن واردات و صادرات مناطق با خارج از کشور پس از ثبت گمرکی از شمول مقررات صادرات و واردات است، ضمن اینکه مبادلات مذکور با سایر نقاط کشور اعم از مسافری و تجاری تابع مقررات عمومی صادرات و واردات کشور است و معاف از مالیات گمرکی است.

وی ادامه داد: براین اساس واردات مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات و هرکالای مصرفی و واسطه ای مجاز به منظور تولید در بخشهای مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات، مصرف و عرضه در سطح منطقه به مسافر و ساکنین منطقه، بارعایت مقررات صادرات و واردات و امورگمرکی مناطق آزاد متناسب با نوع و کاربرد آنها از پرداخت عوارض معمول معاف بوده و تنها مشمول پرداخت هزینه های خدماتی است.

عبدالرحیمی به فراهم شدن بستر استفاده ازاین مزیت قانونی برای فعالیتهای مختلف در تمام جغرافیای منطقه آزاد تاکید کرد و اظهار کرد: ساماندهی و تقویت قابلیت نظارت و اطمینان حاکمیت از استفاده از اقلام وارداتیِ به منطقه درچارچوب مقررات مناطق آزاد و جلوگیری از شکل گیری هرگونه اقتصاد زیرزمینی بویژه انتقال و خروج غیر قانونی اقلام وارداتی از سطح منطقه به خارج از منطقه و نیز تکلیف نظام تنظیم گری و هدایت این مناطق در تعامل با دیگر سازمان ها و دستگاهه ای متولی اجرای این مهم را بیش از پیش ضروری کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تقویت اقتصاد ملی و پیوند آن با اقتصاد منطقه و جهانی را از اهداف مناطق آزاد برشمرد و تاکید کرد:‌ تا زمانی که چنین قابلیتی در منطقه آزاد فراهم نشود، امکان اعمال این مزیت قانونی به صورت کامل فراهم نخواهد شد، ضمن اینکه درصورت اعمال کنترل شده آن صرفا در محدوده کوچکی از منطقه باز هم موضوع اقتصاد زیرزمینی، قاچاق و خروج غیر قانونی کالا از منطقه به صورت مستمر به عنوان دغدغه حاکمیت مطرح خواهد بود.

وی گفت: بر این اساس با اعتبار اولیه بیش از ۲۵۶ میلیارد ریال این پروژه از گیت ورودی اصلی به میزان ۵ کیلومتر سمت چپ و ۵ کیلومتر از سمت راست اجرا می شود.

عبدالرحیمی ارتفاع فنس را ۲/۸ متر عنوان کرد و گفت : در کنار آن جاده سرویس مسیر فنس به عرض ۶/۳۵ متر با سه باب گیت فرعی در فاز اول احداث می شود.

به گزارش ایسنا، وی از آغاز عملیات اجرایی احداث گمرک در گیت ورودی این منطقه طی ماه های آتی با هماهنگی گمرک کشور خبر داد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید