محاکمه مارین لوپن به اتهام انتشار عکس‌هایی از داعش

به جرم تبلیغات تروریستی به واسطه انتشار عکسی از گروه تروریستی داعش در شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۵، دادستانی عمومی “نانتر” درخواست جریمه پنج هزار یورویی علیه مارین لوپن، رهبر حزب “اجتماع ملی” و ژیلبر کولار، یکی از اعضای این حزب صادر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مارین لوپن، رهبر حزب اجتماع ملی، در دادگاهی که روز چهارشنبه برگزار شد در دفاع از خود “آزادی بیان و اطلاعات” را مطرح کرد، در حالی که ژیلبر کولار، نماینده پارلمان اروپا از حزب اجتماع ملی، به ویژه ادعا کرد که “دشمن داعش” است.

این دو سیاستمدار به دلیل انتشار پیام‌هایی با مضمون خشونت یا اینکه حیثیت انسانی را به طور جدی تضعیف کند و ممکن است توسط کودکان دیده شود، محاکمه می‌شوند. جرمی که حکم آن می‌تواند سه سال زندان و ۷۵ هزار یورو باشد.

ژان پاسکال اوالی، دادستان پرونده، در دادخواست خود توضیح داد: “آنها کاملاً حق پخش این تصاویر را داشتند، مساله این است که اطمینان حاصل شود قبل از پخش هیچ کودکی این تصاویر را نمی‌بیند یا درک نمی‌کند”.

در پاسخ به دادستان، لوپن گفت، تصاویر تکان‌دهنده هستند اما در جهت ترغیب تروریسم نیستند.

او از خودش دفاع کرد و گفت، تنها کسی نبوده که تصاویر داعش را منتشر کرده، او اتهامات علیه خود درباره تبلیغ داعش را رد کرد.

مارین لوپن و ژیلبر کولار در دسامبر ۲۰۱۵، تنها چند هفته پس از حملات داعش در پاریس و سن-سنت دنیس، عکس‌هایی از خشونت‌های داعش در توئیتر خود منتشر کردند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید