"پنج انگشت"، گیاهی برای درمان بیماری‌های زنان

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که قرن‌های متمادی گیاه پنج انگشت در درمان بیماری‌های زنانه کاربرد داشت، گفت: گیاه پنج انگشت از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می‌کند و خطر بروز سرطان پستان را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، محسن پویان گفت: تحقیقات، احتمال اثر این گیاه را در درمان بسیاری از بیماری‌ها که همراه با اختلال در فعالیت سیستم‌های دوپامینی در بدن ایجاد می‌شوند را مطرح می‌کند. گیاه پنج انگشت که با نام‌های فلفل بری، فلفل، شجره مریم و کف مریم نیز شناخته می‌شود، محرک، مدر و اشتهاآور است. وی با بیان اینکه میوه، دانه، برگ و گل پنج انگشت در گیاه درمانی کاربرد دارد، افزود: در موارد بزرگ شدن کبد و طحال نیز کاربرد دارد.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این که گیاه پنج انگشت با تاثیر بر محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز منجر به افزایش LH و کاهش FSH شده و اثر خود را اعمال می‌کند، تصریح کرد: این گیاه دارویی، با اتصال روی گیرنده‌های دوپامینی باعث تنظیم ترشح پرولاکتین می‌شود.

پویان ادامه داد: گیاه پنج انگشت از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می‌کند و خطر بروز سرطان پستان را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف این گیاه برای موارد ناباروری توصیه شده است. روزی سه نوبت به صورت دم کرده 0.5 تا یک گرم در نصف لیوان آب جوش به مدت 15 دقیقه آماده شده و مورد استفاده قرار ‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، این پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان این‌که مصرف بیش از حد این گیاه باعث سرگیجه، سردرد، تهوع و خارش می‌شود، یادآور شد: زنان باردار و افرادی که داروهای واجد بروموکریپتین و دوپامین مصرف می‌کنند، نباید این گیاه را استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید