کشف سیارکی نزدیک زمین از سوی منجم آماتور ایرانی

یکی از منجمان آماتوری ایران موفق به شناسایی و کشف سیارکی نزدیک زمین شد که با تایید ناسا این سیارک به نام وی نامگذاری شده است.

به گزارش ایسنا، کمپین “جستجوی سیارک” رویدادی بین‌المللی است که هرساله توسط سازمان “همکاری بین‌المللی تحقیقات نجومی” با همکاری ۱۷ مرکز تحقیقاتی و دانشگاه و گروه و رصدخانه برگزار و هدایت می‌شود و هرساله ۵۰۰ گروه داوطلب از کشورهای دنیا در این برنامه شرکت می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در طی این رویداد مشاهدات مهم خود از اجرام آسمانی را گزارش خواهند کرد. هدف از برگزاری این برنامه کمک گرفتن از افراد علاقه‌مند برای شناسایی و تعیین موقعیت سیارک‌ها و اجرام نزدیک ‌به ‌زمین از پیش کشف شده و همچنین کشف اجرام جدید است.

سیارک‌ها از آن جهت که ممکن است به خورشید یا به زمین نزدیک شوند، بسیار مهم هستند. به‌علاوه سیارک‌ها برای بررسی و محاسبات مربوط به حرکت سایر اجرام آسمانی نیز سودمند هستند.

بر این اساس در سال جاری شمسی، گروه‌های ایرانی در کمپین جستجوی سیارک‌ها مشارکت کردند و در این میان ریحانه زهره‌وند موفق به کشف سیارکی شد که این سیارک در ناسا به نام وی نامگذاری شد.

کشف سیارکی نزدیک زمین از سوی منجم آماتور ایرانی

ریحانه زهره‌وند که دانشجوی رشته پرستاری است در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جزئیات برگزاری این رویداد نجومی، افزود: فراخوان شرکت در این کمپین هر ساله از سوی ناسا منتشر می‌شود و من با ثبت نام در آن، در دوره‌های آموزش آنلاین آن شرکت کردم.

وی خاطر نشان کرد: در این دوره‌های آموزشی که از سوی ISAC و ناسا برگزار شد، برای شرکت‌کنندگان نحوه کار با نرم افزار astrometrica و همچنین اطلاعاتی که باید در انتخاب سیارک به آن دقت شود، ارائه شد که از آن جمله می‌توان به اطلاعاتی مانند “مقدار مناسب سیگنال به نویز سیارک”، “قدر مطلق” و همچنین “نمودارهای آن” اشاره کرد.

کشف سیارکی نزدیک زمین از سوی منجم آماتور ایرانی

این محقق حوزه نجوم با بیان اینکه در این دوره آموزشی مجموعه عکس‌هایی از سیارک‌ها از سوی ناسا ‌برای شرکت کنندگان ارسال می‌شود، خاطر نشان کرد: من در این رویداد، سیارکی را شناسایی کردم که بر اساس تایید ناسا، این سیارک برای اولین بار است که شناسایی و کشف شده است.

زهره‌وند خاطر نشان کرد: این سیارک که در نزدیکی زمین قرار دارد، با نام ZNK2026 نامگذاری شده است.

کشف سیارکی نزدیک زمین از سوی منجم آماتور ایرانی

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید